Lärlabbet – MIK

Lärlabbet : Datalogiskt tänkande/UR

Lärlabbet – en programserie från UR för pedagoger, är inne på säsong 2 och senatse temat är MIK = Medie- och InformationsKunnighet  

Lärlabbet – med lärare, av lärare. Tanken med serien är att den ska bidra till reflektion och handlingskraft hos pedagoger kring lärandeprocesser och visa att det ständigt finns möjligheter till yrkesutveckling.

Lärlabbet har en blogg där ni kan läsa mer om programmen, de medverkande och se programmens eftersnack: http://bloggar.ur.se/larlabbet/

Temat MIK innehåller fem avsnitt :

 • Datalogiskt tänkande
  • Vad är datalogiskt tänkande och hur kan det läras ut? Maria Franzén på Högåsskolan i Knivsta är bildläraren som lär eleverna att programmera minirobotar. Hon menar att eleverna tränar många olika förmågor som matematik, logiskt och kritiskt tänkande, tal, bild och samhällskunskap när de programmerar. Läs mer
 • Digital didaktik
  • Varför är lärarens kompetens i medie- och informationskunnighet, MIK, så viktig? Lärlabbet tar upp det digitala perspektivet på lärarrollen och de möjligheter som IT ger. Hur, när och i vilka syften väljer lärare digitala verktyg? Det finns en uppsjö av verktyg att välja mellan när en lärare designar sin undervisning. Vilka krav ställer det på lärarna? Läs mer
 • Digitalisering och demokrati
  • Vad innebär en digitaliserad skola i praktiken? Vad måste lärarna kunna och vilka möjligheter finns? Läs mer
 • Eleven som producent
  • Helena von Malortie är slöjd- och bildlärare på Mosaikskolan i Malmö. Där går nyanlända elever från årskurs 7 till 9. Hennes elever får presentera sina kreativa arbeten genom att dokumentera dem digitalt på Ipads. När filmerna visas för andra klasser blir eleverna väldigt stolta och extra motiverade att göra ett bra arbete. Läs mer
 • Källkritik
  • Lärlabbet besöker Murgårdsskolan i Sandviken som arbetar med källkritik i alla ämnen. Vet eleverna hur informationsvägarna fungerar på internet? Eftersom vi möts av så mycket information är det en demokratifråga att elever lär sig finna, värdera och analysera information kritiskt. Läs mer

Nytt från UR är att flera av deras serier innehåller en fördjupningsdel på nätet, en flik där du kan hitta mer material kopplat till programmen. När det gäller Lärlabbet hittar du i fördjupningen reportagen som ligger till grund för panelens samtal och ta del av extra material som anknyter till studiosamtalen.

Tidigare teman har exempelvis varit kring mottagandet av nyanlända och mobbning ( läs mer om tema – mobbning här)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s