Vad ska vi göra idag?

Vad ska vi göra idag?/UR

Vad ska vi göra idag? Den frågan får Bengt varje dag av sin bästa kompis, papegojan Bodil. Och varje dag händer det något nytt. En ny radioprogramserie som är tänkt att på ett lekfullt sätt bygga upp barns ordförråd. De jobbar med upprepningar på tydlig och lättbegriplig svenska. Varje program utgår från ett begreppsområde, exempelvis kalaset, lekplatsen och skolan.

Tanken med serien Vad ska vi göra idag? är att den ska kunna användas i undervisningen för svenska som andra språk, den kan även användas i undervisningen för förskoleklass eller årskurs 1-2. Serien riktar sig främst till barn i åldrarna 6-9 år.

Viktiga ledord som genomsyrar hela produktionen är begriplighet, identifikation, relevans för målgruppen (dvs. rätt språknivå och tempo-anpassat), upprepning av ord, skapad förförståelse, samt fokus på utvalda språkområden. Varje avsnitt är ca 11 minuter långt.

Programmen finns på svenska, arabiska, somaliska, meänkieli, umesamiska, finska och kurdiska.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s