Taikon

w1024h576Taikon – Är ett djupgående porträtt av en av våra mest älskade författare och debattörer. De självbiografiska böckerna om Katitzi gjorde Katarina Taikon till en av våra mest lästa och älskade barnboksförfattare. En mindre känd sida av Taikons arbete är den kamp hon förde för romernas medborgerliga rättigheter i Sverige under 1960- och 70-talen. Genom unika bilder får vi följa ett fascinerande livsöde som gjorde ett tydligt avtryck på Sverige under åren då folkhemmet växte fram och en grupp lämnades utanför – romerna. Journalisterna och författarna Lawen Mothadi och Gellert Tamas har med ett gediget arkivmaterial i botten skapat ett personporträtt som är lika angeläget som berörande.

För att lära dig mer om Katarina Taikon. Gå till taikon.se. Här kan du även hitta ett lärarforum för att diskutera filmen, handledningar som passar olika åldrar på barn och till vuxna, samt bra länkar för att ta reda på mer. Man kan också fördjupa sig mer i böckerna om Katitzi, som Katarina kanske är mest känd för. De har nyligen getts ut i nyutgåvor igen.

Filmhandledningen från Svenska Filminstutet är anpassad för år 9 och uppåt. Den hittar du här

Vill du lära dig mer om romernas historia i Sverige?  Se filmen Romernas historia

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s