T.S. Spivets fantastiska resa

T.S. Spivets fantastiska resa 2T.S. Spivets fantastiska resa – handlar om T.S. som bor på en farm i Montana tillsammans med sin skalbaggetokiga mamma, sin cowboy till pappa och en 14-årig syster som drömmer om att bli Miss America. Själv är han en tioårigt geni som är extra duktig på kartor och nya spännande uppfinningar. En dag får han ett oväntat samtal från Smithsons museum i Washington DC som meddelar att han vunnit det åtråvärda Baird-priset för hans senaste uppfinning ”den eviga rörelsemaskinen” och att han härmed bjuds in till en gala i hans ära, där han också förväntas hålla tal. Utan att berätta för någon ger han sig nu ut på en resa genom USA för att ta emot sitt pris.

”T S Spivets fantastiska resa” bygger på boken ”Valda verk av T S Spivet”, en bok vars originalitet bland annat grundar sig på många detaljerade illustrationer. Dessa illustrationer finns även med i filmen. T S teckningar, på allt från uppfinningar till skelett, visualiseras med hjälp av 3D-teknik.

Rekommenderas från år 4 och uppåt

En filmhandledning till filmen finns här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s