Skämmerskans dotter

20150227-104128-3Skämmerskans dotter – 11-åriga Dina Tonerre bor på landet med sin mor, vars övernaturliga krafter hon ärvt. De är ”skämmerskor”. Det vill säga, när de ser någon i ögonen kan de kan läsa av folks lögner och alla de handlingar som de skäms över att ha gjort. Men för Dina är hennes unika förmåga mer en förbannelse än en gåva för ingen vågar vara hennes vän. Äventyret börjar när landets älskade fursteson Nicodemus anklagas för att ha dödat sin familj. Den unge skämmerskan måste nu ta reda på sanningen bakom dådet, vilket sänder henne in i en virvel av intriger och förräderi. Filmen är dansk med svenska text, flera kända namn från övriga Norden finns med i filmen. Jakob Oftebro från Norge (Så ock på jorden av Kay Pollack, 2015), Maria Bonnevie också från Norge (En av andra chans av Susanne Bier, 2014) och Stina Ekbladh från Finland (Tjockare än vatten, SVT, 2014)

Fimpen visas som skolbio under vecka 16 och det kommer en pedagogvisning på tisdag 29 mars kl.16.30.

Den finns även dom strömmande i mediakatalogen för dig som inte har möjlighet att komma på skolbion. En handledning till filmen kommer snart finnas tillgänglig här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s