Det borde finnas regler

Det borde finnas regler

Det borde finnas regler är en svenska ungdomsfilm som handlar om just det – att vara ungdom, med allt vad det kan innebära. Rekommenderas för år 7 och uppåt. Kommer som skolbio under vecka 14 och en gratis pedagogvisning kommer den 15 mars kl.16.30- Bokas här

Mia och Mirjam är fjorton år och bor i en aptrist håla. De är inte särskilt vuxna men övar på att bli det. Mirjam träffar en äldre man och Mia och deras gemensamma kompis Karl jobbar på att få henne på andra tankar. Mia har en pappa som dricker lite för mycket. Omvälvande känslor, stark vänskap och tonårens mysterier skildras på ett sätt som tar svensk ungdomsfilm till nya höjder.

Filmen är baserad på en bok av Lina Arvidsson. Länk till en filmhandledning hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s