Vem vet vad?

Vem vet vad?/UR

En ny radioserie om ämnet NO för de yngre barnen. Här tas frågor kring livet och vetenskapen upp. Vem vet hur det ser ut på månen och hur magneter fungerar? Vem kan allt om eko, ljus och elektricitet?

Första avsnittet – Vem vet vad?: Ljus – Varför blir det mörkt om natten? Vad är egentligen ljus? Programledarna Amen Ainalem och Laura Wihlborg ger sig ut i världen för att få svar på hur allt hänger ihop. Varifrån får vi våra idéer om världen? De reser ut i rymden och åker runt jorden för att se hur natten blir till dag.

Varje avsnitt är ca 11 minuter långt. Alla avsnitt finns tillgängliga från den 18 mars. Kommande ämnen är:

  1. Ljus
  2. Friktion
  3. Gravitation
  4. Värme
  5. Eko
  6. Magnetism
  7. Elektricitet
  8. Vad är liv?
  9. Mönster
  10. Månen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s