Max Minsky och jag

01_Max-Emil-Reinke-und-Nelly-Zoe-Moore-beim-Basketballtr-300x194Max Minsky och jag  – handlar om Trettonåriga Nelly Edelmeister som har huvudet bland stjärnorna och fötterna på jorden. Som blivande vetenskapskvinna är hon skeptisk till att genomgå den bat mitzva hennes mamma tjatar om. Hon vill hellre försöka ta sig in i skollaget i basket och därmed få chansen att möta astronomiälskaren, prinsen av Luxemburg. Det är en charmig coming of age-film om att veta vad en vill och genomdriva sina föresatser. Den fångar tonårens längtan efter en egen plats i tillvaron, och ett eget universum där man kan vara sig själv. Tyskt tal med svensk text. Filmen passar från år 4-7.

Du kan se filmen på en gratis pedagogvisning på tisdag vecka 10 kl.16.30 på Filmstaden och du kan boka elevvisningar vecka 13. Boka dina platser här

En handledning till filmen finns här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s