Believe

believe_film_poster_a_pBelieve – 11-åriga Georgie lyckas knycka en fotboll av ingen mindre än den legendariska Manchester United-tränaren Sir Matt Busby. När deras vägar möts igen upptäcker Busby att Georgie har en fantastisk talang för fotboll och bestämmer sig för att träna hans lag. Men allt handlar inte om att vara talangfull. Det är mycket viktigt att också tro på sin förmåga för att lyckas. Filmen passar från ca 9 år , men den är med engelskt tal och svensk text, så det beror lite på dina elevers läsförmåga.

Den här filmen visades på BUFF 2014 i en fullsatt salong, med stämningen på topp i den unga publiken. Kan stärka barns självförtroende. Budskapet är att man ska tro på sig själv!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s