Tyska kortfilmer

Nu finns det ännu fler kortfilmer på tyska tänkta att fungera i språkundervisningen på högstadiet och i gymnasiet. Innehållet varierar, men det handlar först och främst om möten mellan människor; livet, döden, kärlek, konflikter, sex, rätt och fel. Sänds under samlingsnamnet Kortfilmsklubben- tyska

Programmen är inte särskilt anpassade för skolan, men är tänkta att passa som övning i språket och som ett bra diskussionsunderlag.

De senaste titlarna är:

1_mlDie Brunnenfrau – Hjälparbetaren Karla kommer full av goda avsikter till en liten by i Afghanistan för att bygga en brunn åt lokalbefolkningen. Det är svårt att få kontakt med människorna i byn. De enda som överhuvudtaget pratar med henne när ingen annan ser är ett par barn. Men någon saboterar brunnen om och om igen. Varför? Karla har inte tänkt på att det finns andra konsekvenser av att brunnen kommer till byn. Arbetsblad

Wir könnten, wir sollten, wir hätten doch – Det är söndag kväll och det snöar ute. På tv-nyheterna rullar bilder av flyktingar som kommer iland i Italien. I köket förbereds sushi till middag. Ett par ska ha en mysig hemmakväll när porttelefonen plötsligt ringer. Utanför står en främling som fryser. Vad ska de göra? Arbetsblad

1_l-29Wiederholungstäter – Felix Kunert ligger illa till. Just nu sitter han i ett förhörsrum i polishusets källare och försöker förstå vad han är anklagad för. Ju mer bilden klarnar desto mer förskräckt blir han. Visserligen har han gjort en grej, men inte något så förfärligt som förhörsledaren påstår. Förhörsledaren, vem är han egentligen? Arbetsblad

Bamboule – Fotbollsträningen är slut för dagen och alla åker hem. Alla utom Benjamin. Hans pappa har glömt bort att hämta honom – igen. Nu sitter Benjamin där och väntar på en idrottsplats mitt ute i ingenting, med den sure gamle vaktmästaren som enda sällskap. Arbetsblad

Job Interview – Lisa kommer till en anställningsintervju som hålls på kvällen. Inte en människa finns i byggnaden förutom henne själv och intervjuaren. Intervjun börjar helt normalt, men sedan blir frågorna allt konstigare och stämningen i rummet obehaglig och hotfull. Arbetsblad

Fler filmer kommer och du kan säven hitta ytterligare ett tjugotal titlar som kommit ut tidigare här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s