Cirkeln

Cirkeln-2Cirkeln – En natt när månen färgas blodröd, befinner sig sex unga tonårsflickor i en övergiven folkpark, dragna dit av en mystisk kraft. Där avslöjas en gammal profetia. De är ”De utvalda”, en grupp häxor – utsedda att rädda världen. Plötsligt är tiden i gymnasiet på liv och död – bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som börjat vakna till liv inom dem. I Cirkeln skildras en parallell värld i vilken drömmar, jobbiga föräldrar, mobbing, hämnd och kärlek möter farliga krafter och forntida magi. Filmen är baserad på den bästsäljande boken med samma namn, skriven av Mats Strandberg och Sara bergmark Elfgren. Boken är den första delen i en trilogi. Det är ännu oklart om de andra delarna av trilogin kommer att resultera i någon film.

Filmen har bland annat många starka kvinnliga karaktärer och möter därmed kraven för att bli en A-märkt film. Läs mer om vad A-märkt innebär här.  Kort beskrivet innebär det att det måste finnas

  1. två kvinnliga namngivna karaktärer,
  2. de kvinnliga karaktärerna pratar med varandra,
  3. om annat än män.

Förvånansvärt få  filmer på marknaden idag möter dessa kriterier.

Med filmen Cirkeln kan man göra mycket. Jämföra bok med film, så klart , men den kan också inleda diskussioner om tonårens sviktande självkänsla, om identitet, om mobbing och om skolan som utsatt plats m.m. Läs mer i handledningen

Cirkeln kan lånas som DVD i mediakatalogen, men kan också ses som skolbio i vår. Pedagogvisning vecka 6 och elevvisningar under vecka 9. Läs mer om vårens program och hitta bokningen här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s