Förintelsens minnesdag

Auschwitz-Work_Set_Free27 januari samlas människor över hela världen i en årlig manifestation. Det är den internationella minnesdagen för Förintelsens offer – samma datum som förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades 1945. 2005 deklarerade FN denna dag som internationell minnesdag. Sedan 1999 har det varit en nationell minnesdag. Det är en dag då vi hedrar minnet av alla som mördades under Förintelsen och en dag för alla som vill uttrycka sitt stöd för alla människors lika värde.

I mediakatalogen kan du hitta flera program som anknyter:

Ester och Leon överlevde förintelsen – Samtal med Ester och Leon Rytz som överlevt andra världskriget och Förintelsen. Här berättar de hur de lyckades överleva trots att de varit på några av de mest ökända koncentrationslägren under andra världskriget.

Hédi Fried – skärvor av ett liv – Hédi Fried kom med båten m/s Rönnskär till Sverige 1945. Två år tidigare gick hon på teater i Budapest – men situationen blev snabbt värre. Hon överlevde koncentrationslägren Auschwitz-Birkenau och Bergen-Belsen, men det gjorde inte hennes föräldrar. Frågestund efter med elever

Fler berättelser från överlevande….

ETS5030_Dagbocker_DVD-omslag-2Dagböcker från förintelsen – Den här filmen levandegör ungdomars dagboksanteckningar från Förintelsen.
Ungdomar som lyssnade på musik, sportade, gick på bio och planerade för sin framtid, blev helt plötsligt ryckta från sin vardag in i en helt annan verklighet. Denna nya verklighet där förföljelse, svält och dödshot präglade deras liv, skrev de om i sina dagböcker. Från 13 år. Handledning

Min farmor och förintelsen – Skådespelerskan Sara Sommerfelds farmor överlevde Förintelsen, efter flera års inferno i bland annat ghetto, arbetsläger, koncentrationslägret Auschwitz och den så kallade dödsmarschen. I filmen får vi följa Sara till de platser där hennes farmor vistades under andra världskriget.

Människor för ändring: Raoul Wallenberg – om civilkurage – Journalisten Ingrid Carlberg berättar om hur Raoul Wallenberg kände ett ansvar som världsmedborgare och valde att resa till Ungern under andra världskriget för att rädda så många judar som möjligt från att mördas av nazister. Diskutera hur civilkurage har räddat många människoliv. Från 10 år. Ta hjälp av handledningen

ets5062_nightwillfall_dvd-omslagNight will fallOBS! Starka scener! Andra världskrigets koncentrationsläger befriades av de allierade 1945 och allt dokumenterades på film. Soldaterna hade aldrig kunnat förbereda sig på de fruktansvärda scener som mötte dem. Filmmaterialet från brittiska, amerikanska och sovjetiska krigskameror skapar tillsammans med de starka ögonvittnesskildringarna från soldater och överlevande, en unik inblick i nazisternas värsta illdåd. Från 15 år. Handledning

Tips på spelfilmer som passar:

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s