Livet på bondgården

Det finns en fin serie: ”Vi lär oss om livet….”. just nu 5 delar på ca 14 minuter var. Där de yngre eleverna kan lära sig mer om djur och natur i olika miljöer i Sverige. De senaste avsnitt vi fått in är Livet på bondgården och Livet i staden.

I mediakatalogen kan du även hitta; Livet på fjälletLivet vid sjön och Livet i skogen.

I Livet på bondgården tas följande upp:

Hur ser en bondgård ut? Vilka djur och växter kan du hitta på en bondgård? Är det sant att en kossa har fyra magar? Vi lär oss bland annat om grisar, kor, raps och potatis! Vi tittar även närmare på skillnaderna mellan naturgödsel och konstgödsel, samt vad en ekologisk bondgård är för något.

Kapitel:
– Inledning (00:00 – 01:12)
– Bondgården (01:13 – 06:30)
– Åkern (06:31 – 08:42)
– Hot mot gårdens växter och djur (08:43 – 10:08)
– Sammanfattning (10:09 – 12:17)

Länk till handledning

Skärmavbild 2016-01-18 kl. 11.34.42

I Livet i staden tas följande upp:

Hur ser djur- och växtlivet ut i en stad egentligen? Matar vi djuren i staden, utan att veta om det? Vi tittar närmare på bland annat råttan, grävlingen, kajan och duvan som har anpassat sig till ett liv i staden. Vi lär oss också om några växter i staden, som maskrosen och gatkamomillen. Till slut får vi se hur vi människor gör det svårt för djuren att överleva i staden.

Kapitel:
– Inledning (00:00 – 01:14)
– Staden (01:15 – 02:50)
– Stadens djur (02:51 – 07:52)
– Växter i staden (07:53 – 10:10)
– Hot mot stadens växter och djur (10:12 – 11:09)
– Sammanfattning (11:10 – 12:57)

Länk till handledning

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet Biologi i år 1-3:

Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter.

Det finns en annan bra serie om det är just bondgården du jobbar med. Läs mer om Bondgården här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s