Källkritik

viralgransk-2Källkritik är en ny programserie som vänder sig främst till år 7-9. Vi har tidigare skrivit om serien i ett annat inlägg. Då fanns programmen endast på en Youtube-kanal, men nu kan de ses via ur.se eller i mediakatalogen.

Om serien:

Lajkande och delande är en stor del av vår vardag. Men hur ofta granskar du egentligen en bild eller artikel innan du delar? Vi följer med Viralgranskarna Åsa Larsson och Emelie Wallroth i deras jakt på falska identiteter, nättroll och fejkade bilder. Syftet är att visa elever i årskurs 7-9 hur de på ett lätt och bra sätt kan förhålla sig källkritiska på nätet.

Spännande program på mellan 10-15 minuter, som ger bra tips till eleverna!

  1. Fejkade sidor
  2. Partiska röster
  3. Tid och rum
  4. Bildsökning

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s