Skolbioprogrammet våren 2016

Välkommen tillbaka efter välförtjänt julledighet!

Vi startar den här terminen med att tipsa om alla filmer som kommer som skolbio i vår. Du kan hitta trailers för filmerna och eventuella förändringar i programmet här. Här presenteras de i den ordning de kommer visas.

Cirkeln

Cirkeln-2En natt när månen färgas blodröd, befinner sig sex unga tonårsflickor i en övergiven folkpark, dragna dit av en mystisk kraft. Där avslöjas en gammal profetia. De är ”De utvalda”, en grupp häxor – utsedda att rädda världen. Plötsligt är tiden i gymnasiet på liv och död – bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. I Cirkeln skildras en parallell värld i vilken drömmar, irriterande föräldrar, mobbing, hämnd och kärlek möter farliga krafter och forntida magi. Bygger på en populär ungdomsbok. Svenskt tal. 144 minuter. Rekommenderas för år 6-gymnasiet

Pedagogvisning vecka 6 och elevvisningar vecka 9

Fantompojken

11_Fantompojken_pl0274A_folimage-2Polisen Alex skadas av en mystisk figur med ett vanställt ansikte. På sjukhuset träffar han Leo, en 11-årig pojke med en magisk förmåga. Han kan lämna sin svaga kropp i sjukhussängen och flyga ut genom fönstret. Tillsammans med Leo och den oförskräckta journalisten Marie tar Alex upp jakten på gangstern som hotar staden. Svenskt tal. 84 minuter.Rekommenderas för år 1-5

Pedagogvisning vecka 7 och elevvisningar vecka 10

Min lilla syster

Min lilla systerStella är precis på väg in i den spännande, men också så skrämmande, tonårstiden. Hennes storasyster Katja är en riktig talang inom konståkning. Stella gör allt för att försöka vara lik sin syster och på så sätt också försöka få lite mer uppmärksamhet av de ganska upptagna föräldrarna. Men Stella upptäcker att det är något som inte stämmer med Katja. När Stella konfronterar Katja tvingas hon in i en härva av utpressning, manipulation och lögner av sin syster. Stella blir rädd att det ska få förödande konsekvenser för familjen om hemligheten uppdagas. Min lilla syster är en film om drömmar som gått fel, syskonrivalitet och hur brutalt det kan vara att växa upp som ung tjej idag. Svenskt tal. 128 minuter. Rekommenderas för år 6-gymnasiet

Pedagogvisning vecka 9 och elevvisningar vecka 11

Max Minsky

01_Max-Emil-Reinke-und-Nelly-Zoe-Moore-beim-Basketballtr-300x194Trettonåriga Nelly Edelmeister har huvudet bland stjärnorna och fötterna på jorden. Som blivande vetenskapskvinna är hon skeptisk till att genomgå den bat mitzva hennes mamma tjatar om. Hon vill hellre försöka ta sig in i skollaget i basket och därmed få chansen att möta astronomiälskaren, prinsen av Luxemburg. Det är en charmig coming of age-film om att veta vad en vill och genomdriva sina föresatser. Den fångar tonårens längtan efter en egen plats i tillvaron, och ett eget universum där man kan vara sig själv. Tyskt tal med svensk text. 94 minuter. Rekommenderas för år 4-6.

Pedagogvisning vecka 10 och elevvisningar vecka 13

Det borde finnas regler

mia_mirjam_foto_Linda_Maria_Birbeck_300Mia och Mirjam är fjorton år och bor i en aptrist håla. De är inte särskilt vuxna men övar på att bli det. Mirjam träffar en äldre man och Mia och deras gemensamma kompis Karl jobbar på att få henne på andra tankar. Mia har en pappa som dricker lite för mycket. Omvälvande känslor, stark vänskap och tonårens mysterier skildras på ett sätt som tar svensk ungdomsfilm till nya höjder. Svenskt tal. 89 minuter. Rekommenderas för år 7- gymnasiet

Pedagogvisning vecka 11 och elevvisningar vecka 14

Havets sång

36_finding the seal coat-2Flerfaldigt prisbelönad Oscarsnominerad animation för hela familjen. Havets sång (Song of the Sea) är berättelsen om Ben och hans lillasyster Saoirse och deras fantastiska resa fylld av myter och magi för att hitta tillbaka till sitt hem i havet. Saoirse är en selkie, en varelse som både är säl och människa. Hon har tappat sin röst och som den sista levande av sin art måste hon sjunga havets sång för att rädda sitt folk från att gå under för alltid. Svenskt tal. 105 minuter. Rekommenderas för år 1-4

Pedagogvisning vecka 11 och elevvisningar vecka 15

Skämmerskans dotter

20150227-104128-3Dina och hennes mor är ”skämmerskor”. Med sina övernaturliga gåvor besitter de förmågan att läsa av folks lögner och de handlingar som de skäms över att ha begått – bara genom att se dem i ögonen!
När landets omtyckte tronarvinge anklagas för att ha mördat sin familj anlitas de för att försöka finna ut sanningen. Vilket blir upptakten på en virvel av intriger och förräderi i en magisk värld befolkad av kungar, riddare och en livsfarlig, eldsprutande drake. Bygger på Lene Kaaberbøls bok Skämmerskans dotter. Danskt tal och svensk text. 99 minuter. Rekommenderas för år 5-7

Pedagogvisning vecka 13 och elevvisningar vecka 16

Nonos hemliga resa

Nono en Felix kijken door raamI detta pigga och fartfyllda äventyr längtar en nästan 13 årig Nono, efter att bli detektiv som sin far, den berömde polisinspektören; men hans vilda natur får honom ständigt i trubbel. Trött på Nonos fantasier och upptåg skickar hans far honom till sin farbror. På tåget, upptäcker Nono en sista chans att bevisa sig själv. Han möter den charmiga internationella tjuven Felix Glick, en gammal bekant till hans far, med vilken han reser till den franska Rivieran och in i en värld av intriger och sysselsättningar. Nederländskt tal med svensk text. 95 minuter. Rekommenderas för år 4-6

Pedagogvisning vecka 14 och elevvisningar vecka 17

Pride

movie-playerSommaren 1984. Margaret Thatcher sitter vid makten i Storbritannien och gruvstrejken rasar vilt ute i landet. Samtidigt pågår Pride-paraden i London där en grupp gayaktivister bestämmer sig för att stötta gruvarbetarna och samla ihop pengar till deras fackförening. Facket är emellertid negativ till deras stöd och väljer att avstå. Gayaktivisterna låter sig inte avskräckas och tar därför sitt stöd direkt till de strejkande arbetarna och en oväntad allians tar form. Pride baserar sig på verkliga händelser. Engelskt tal och svensk text. 115 minuter. Rekommenderas för år 8-gymnasiet.

Pedagogvisning vecka 15 och elevvisningar vecka 18

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s