The Boy in the Dress

p02f3g74The Boy in the Dress är en härlig film om Dennis som känner sig annorlunda – han är en vanlig kille som bor i ett vanligt hus på en vanlig gata. Han spelar fotboll med sina kompisar och bor med sin pappa och bror, men han är frustrerad över den tråkiga grå värld han lever i – en värld som aldrig riktigt varit densamma sedan hans mamma lämnade dem.

Men ibland sker förändringar på de mest oväntade ställena. I Rajs kiosk kallar modemagasinen på Dennis – kan det verkligen vara så att Kate Moss berättar för honom att det är okej för killar att gilla Vogue? Med hjälp av Lisa, den coolaste tjejen i skolan, utmanar Dennis ödet och skapar sig en helt ny personlighet. Men kan pojkar bära klänning, och vad kommer rektorn, hans pappa och hans vänner i fotbollslaget tycka, om de får reda på det?

Filmen är baserad på den engelska författaren David Williams bok ”The Boy in the Dress”. Boken översattes till svenska 2013 och fick titeln ”Dennis hemlighet”.

Filmen är utmärkt att använda för normkritiskt arbete och en hjälp hittar du i den gedigna handledningen till filmen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s