Familjen Jul

220141179342Vi välkomnar en ny julfilm i vårt utbud. Familjen Jul är en film som passar från år 3-6. Den är dansk med svensk text och passar egentligen ännu yngre elever också, men det brukar vara svårt för de yngsta att hänga med i texten.

Hugo har en pappa som verkligen avskyr julen – varken julmat eller julklappar kan få honom i julstämning och gladast är han när hela högtiden är över. Men så får familjen oväntat besök av nissen Pixy som inte hann med de andra nissarna hem till Nordpolen. Pixy måste därför bo hos Hugo i ett helt år, ända tills det blir jul igen och Pixys nissefamilj kommer tillbaka. Men det blir inte lätt för Hugo att hålla Pixy gömd för omvärlden i ett helt år. Särskilt inte med en julfientlig pappa, en sur grannkärring och en varm sommarsemester med en nisse som inte tål värme.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s