UR dokumentärer – kost och hälsa

UR Samtiden - EAT 2014 : Det onödiga överflödet av mat/URDet onödiga överflödet av mat – Tristram Stuart är författare och aktivist. Han berättar om sin kampanj Feeding5k som handlar om att väcka uppmärksamhet kring hur mycket mat som slängs. Han pekar på absurda standarder kring grönsakers utseende som tvingar fram enorma mängder matsvinn. Inspelat under Eat Stockholm food forum 2014 den 26-27 maj i Clarion Hotel Sign. Arrangör: Stordalen Foundation. Från UR Samtiden.

Sockeraktivisten/URSockeraktivisten – Filmaren och tvåbarnsmamman Andrea Culková får diagnosen graviditetsdiabetes och måste undvika all form av raffinerat socker. Vi får följa hennes komplicerade livsförändring. Hon förbättrar familjens kosthållning men möter motstånd och oförståelse hos sina släktingar i Tjeckien. Forskare, författare och sockerkritiker från olika delar av världen berättar om hur socker påverkar hälsa, livskvalité och sjukdomar. Vi får även höra om politikers agendor och multinationella företags agerande.

Detox : Xinjiang/URDetox! – Kocken Bobby Chinn reser runt i regionen Xinjiang i Kina för att pröva hälsokurer och träna sin kropp. Han åker bland annat motorcykel i Gobiöknen och prövar saltbad och saltterapi. Han möter experter och lokalbefolkning som bjuder honom på hälsosamma och traditionella maträtter. Det berättas även om den lokala synen på hälsa, läkande och kulinarisk historia.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s