Sång i sikte – Lucia

Skärmavbild 2015-12-07 kl. 10.46.52Övar ni för fullt till Lucia? Låt Viggo , 8 år, lära eleverna om luciasångens ursprung. I detta avsnitt får Viggo ett mejl från en klasskompis som berättar att de firat Lucia på skolan. Åh, vad Viggo hade velat vara med! Men vem var Lucia egentligen? Och varför sjunger vi om henne som vi gör? Den allvetande Peggy berättar de konstiga och spännande historierna bakom sången.

Avsnittet är en del av radioprogramserien Sång i sikte som handlar om Viggo, 8 år, som seglar jorden runt i båten Valkyria med sin mamma Matilda och hennes gudmor Peggy. I varje program hör vi historien om en specifik sång, hur den uppkommit och varför. Syftet är att ge en ökad förståelse för varför viss musik och vissa texter lever kvar i generation efter generation och vad sångerna i sig fyllde för syfte då de en gång skrevs eller började sjungas. Målet är att programmen används av målgruppen i musik-, historia- eller svenskundervisning.

Länk till handledning till hela serien finns här

Sångerna som tas upp är:

  • Den blomstertid
  • Små grodorna
  • Du gamla, du fria
  • Med en enkel tulipan
  • Lucia
  • Sjömanssvisor
  • Majvisor
  • Klapplekar
  • Vaggvisor och hejaramsor
  • Emigrantvisor

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s