Härskarna ibland oss

Härskarna ibland oss : Matteskit/URSocialpsykologen Berit Ås har identifierat olika uttryck för härskartekniker som används både medvetet och omedvetet. Här visas sex kortfilmer ( ca 4 minuter var)som tar upp de olika teknikerna: osynliggörande, förlöjligande, undanhållande av information, dubbelbestraffning, påförande av skuld och skam samt objektifiering. Kan du gissa vilken film som porträtterar vilken teknik? I serien finns även två andra kortfilmer. Den ena handlar om hur en härskare kanske tänker, den andra om vad som kan hända med en människas självkänsla efter att ha blivit utsatt.

Det är viktigt att vara lyhörd för de hierarkier och relationer som finns i den grupp där man tänker visa serien. Även om inte de dramatiserade situationerna utspelar sig i skolmiljö kan innehållet väcka både igenkänning och starka känslor. Gå helst igenom de olika härskarteknikerna innan ni ser programmen. Beskriv dem:

  1. osynliggörande
  2. förlöjligande
  3. undanhållande av information
  4. dubbelbestraffning
  5. påförande av skuld och skam
  6. objektifiering

Läs mer om dem här

Handledning till filmerna hittar du här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s