Hur vi gjorde en fantasyfilm

2710312678001_4343659694001_video-still-for-video-4270140130001Svensk film har funnits i över ett sekel och är fylld med stora namn. Men behöver man verkligen vara en professionell filmskapare med en miljonbudget för att göra film? Den här filmen  – Hur vi gjorde en fantasyfilm – visar hur ett gäng unga kompisar tillsammans gjorde en två timmar lång fantasyfilm utan budget. Följ med bakom kulisserna och hör deras egna ord om hur de arbetade med de olika stegen i skapandet av en fantasyfilm, från manus, regi, foto, kostym till koreografi.

Programmet handlar om hur det gick till att skapa filmen, men du kan också se den färdiga filmen. Den heter Fiende och är ca 2 h lång.

Kul att se hur ambitiösa ungdomar har kämpat med alla delar i filmskapande och samtidigt dokumenterat processen. Kan med fördel användas i bildundervisning eller tipsa de ungdomar du vet är intresserade av att skapa film på fritiden, de kanske kan få inspiration och idéer av den här filmen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s