Lost in Africa

KidnappetDet mesta i 12-årige Simons liv kretsar kring fotboll. När han och hans mamma reser till Kenya, som han tio år tidigare adopterats från, har han självklart packat ner en boll. När den hamnar på villovägar möter han vardagslivet i en kåkstad i närheten. Men det som börjar som en utflykt från lyxhotellets skyddade värld utveck- las till ett kidnappningsdrama, med honom som gisslan.

Lost in Africa är en  spännande film om kulturmöten, mod och vänskap, inspelad på plats i Nairobis stora slumområde Kibera. Alla medverkande barn är amatörskådespelare och manus bygger delvis på deras egna liv.

Filmen ger bl.a. möjlighet att ta upp vår bild av Afrika. Hur är det att bo i Nairobis slumområde Kibera? Att ha olika förutsättningar. Adoption.

En handledning till filmen hittar du här

Fler bra spelfilmer för år 4-6

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s