Krigshemligheter

TEASERPOSTER__EN_OG_70X100_DEF-140212-e1392198746323Andra världskriget, sommaren 1943. Nederländerna är ockuperat av Tyskland. Två tolvåriga pojkar som är goda vänner, blir kompis med en ny tjej i klassen. Hon bär på hemligheten att hon är judinna, men hon berättar det bara för den ena pojken. Pojkarnas vänskap hotas plötsligt av att den enes föräldrar visar sig tillhöra motståndsrörelsen och den andres har nazistsympatier. Mycket spännande och välgjort holländskt drama om vänskapens kraft.

Krigshemligheter är en filmatisering av Jaquens Vriens bok med samma titel. Det är andra gången, som filmens regissör Dennis Bots, väljer denne författares bok som förlaga till en film. Senaste gången var det filmen Kick it! En norsk version av den filmen, som handlar  om en flicka som blir sjuk i leukemi, kan du hitta här

Teman för filmen är etik och moral, historia (andra världskriget), vänskap och jämför bok med film. Filmen passar bäst för elever i år 4-7.

En handledning som är utgiven av det Danska Filminstitutet och översatt till svenska hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s