Paris

Paris_-_Eiffelturm_und_Marsfeld2Just nu tänker de flesta bara på de hemska dåden den 13 november när Paris kommer på tal, men Paris är ju så mycket mer och det är viktigt för oss vuxna att förmedla även det till eleverna. I den nyproducerade filmen om staden Paris får vi lära oss att Paris är Frankrikes ekonomiska, kulturella och politiska centrum.

Vi är i Paris, Frankrikes huvudstad. Som en magnet har Paris alltid dragit allt till sig. Frankrikes motorvägar och största tåglinjer slutar precis här.
Vi tittar närmare på hur man försökt underlätta trycket på stadens centrum, genom att till exempel bygga satellitstäder. Vi tittar även på problemen i Paris förorter. Självklart besöker vi några sevärdheter också, som Eiffeltornet, med underbar utsikt över Frankrikes hjärta – Paris.

Filmen finns som fransk och svensk version. Kan alltså användas både i ämnet geografi och i franska, realia.

En handledning till filmen hittar du här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s