Källkritik med Viralgranskarna

viralgranskKällkritik med Viralgranskarna är en programsatsning via Tänk Till av UR. En satsning för att få upp ögonen på oss alla om hur vi kan tänka och agera lite mer källkritiskt.

I serien Källkritik hänger vi på Viralgranskarna Åsa och Emelie i deras detektivarbete. Följ med på jakt efter falska identiteter, nättroll och fejkade bilder! Hur ofta granskar du en bild eller artikel innan du delar?  Kolla programmen här i  Tänk till-kanalen 

Kolla oxå in den här föreläsningen från 2015 – Viralgranskarna

Jack Werner, Linnea Jonjons och Åsa Larsson är journalister på Metro och arbetar med Viralgranskaren. De berättar om hur de jobbar med att granska nyheter som sprids via sociala medier. Efter granskningen, om nyheterna verkar sanna, publiceras de i Metro. De berättar om hur Viralgranskaren tillkom och vad de lärt sig i arbetet. 2014 vann de Stora journalistpriset i kategorin Årets förnyare. Inspelat den 21 mars 2015 på Elmia i Jönköping. Arrangör: Föreningen grävande journalister.

Det finns även många fler bra föreläsningar (UR Samtiden – Gräv 2015)  kopplade till samma tema, dem hittar du här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s