The Words

220px-The_Words_2012_Film_PosterThe Words handlar om att fuska. Något som man lätt gör idag med den tillgång man har via exempelvis internet idag.  Men filmen vill visa på vilka konsekvenser det kan finnas. Filmen passar bäst från år 9 och uppåt.

I New York har blivande författare Rory Jansen skrivit en roman men redaktörerna vill inte  publicera den eftersom de anser historien vara icke-kommersiell. Rory bor med sin flickvän Dora i ett loft och får ekonomiskt stöd av sin far Mr Jansen. När Mr Jansen berättar för Rory att han inte kommer att ge mer pengar till honom och att Rory behöver skaffa sig ett jobb, söker han jobb som kontorist på ett förlag och snart gifter han sig med Dora. De reser på smekmånad till Paris och han köper en gammal portfölj på en loppmarknad. När de återvänder till New York, hittar Rory ett manuskript gömt i portföljen och han blir fascinerad av historien och bestämmer sig för att skicka den till redaktionen. Snart blir boken en bästsäljare och Rory blir en framgångsrik och berömd författare. En dag möter han en gammal man  i Central Park som ber om en autograf i sin bok. När Rory är på väg att gå, frågar gubben honom om han inte vill lyssna på en berättelse om en man som blev bestulen av en ung man. Rory sätter sig på bänken igen och den gamle mannen berättar en dramatisk historia om smärta och förlust för honom.

Hitta material kring att jobba med filmen här. (på engelska)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s