Lukt och smak

chef-939436_1920Människan kan känna skillnad på ungefär 10.000 olika dofter, och vi använder luktsinnet till förvånansvärt mycket. Man tror till exempel att vi luktar oss till en partner och ett immunsystem som skiljer sig från vårt eget. Vem har inte fått minnen och känslor väckta till liv av en lukt? Våra lukt- och smaksinnen har inte bara en överlevnadsfunktion, utan spelar också stor roll i vår kultur och livsstil. Men hur går det egentligen till när vi förnimmer en doft eller en smak?

En av våra senaste filmer inom ämnet biologi handla om Lukt och smak. Det finns nästan oändligt många olika lukter i världen – både trevliga och otrevliga. Vi uppfattar lukter på två olika plan. Medvetet och analytiskt försöker vi härleda lukten till en viss orsak eller luktkälla, fast många lukter påverkar oss även omedvetet och väcker känslor.

Filmen är för grundskolans åk 7-9 och är uppdelad i fem avsnitt om ca 5 – 6 min vardera som kan användas separat i undervisningen.

Filmens avsnitt:

  • Näsans uppbyggnad (cirka 6:20 min.)
  • Luktprocessen (cirka 6:10 min.)
  • Munnens och tungans uppbyggnad (cirka 5:20 min.)
  • Smaklökarna och smakprocessen (cirka 6:10 min.)
  • Bearbetning av lukt och smak (cirka 5:00 minuter)

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet Biologi i år 4-6:

Människans organsystem. Organens namn, utseende, placering, funktion och samverkan

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet Biologi i år  7-9:

Kroppens celler, organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och samverkan. Evolutionära jämförelser mellan människan och andra organismer

Länk till handledning hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s