Beatles

1

På examen 1968 berättar Kim Karlsen historien om året som har gått. Historien om Beatles. Historien om året då Kim, som varken kan sjunga eller spela, blir utnämnd till pojkbandets Paul McCartney. Året då de startade ett band. Året då Kim och gänget behövde konkurrera ut andra band och charmera iskalla Cecilior för att kunna känna sig värdiga i förhållande till sin stora idoler, The Beatles. I sin kamp för att vinna Cecilias hjärta innser Kim till slut vilken historia han måste berätta. Sin egen.

”Beatles” är en historia om kärlek, vänskap och naiv tro på framtiden. Om ett pojkgäng som ofrivilligt växer upp, och mister varandra i livets många fallgropar. Filmen är också en berättelse om hur sammanhållning och en gemensam kärlek för bandet Beatles kan få ett kompisgäng att åter hitta tillbaka till varandra igen.

En handledning hittar du här

Filmen finns som strömmande i Mediakatalogen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s