Balettpojkarna

BallettgutteneLukas, Syvert och Torgeir är fjorton år och bästa vänner. De ser ut som vilka tonåringar som helst, men till skillnad från andra jämnåriga drar de på sig tajta trikåer och svävar med lätta steg ut på dansgolvet på fritiden. Denna dokumentär följer pojkarna under flera år i svettiga sessioner, i spegelförsedda träningssalar, i kamratskap och konkurrens, i tvivel, misslyckanden samt i grandiosa finalnummer.Samtidigt får vi höra killarna reflektera över dansen, vänskapen och framtiden. Hur långt är de beredda att gå för att uppnå det de vill? Och hur ska de veta vad de verkligen vill? Med den hårda träningen och dansens slitage på kroppen är ingenting är självklart. En dokumentär som liknats vid spelfilmerna ”Billy Elliot” (2000) och ”Black Swan”(2010).

Hitta en handledning här (hämtad från Norska filminstitutet, översatt till svenska)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s