Flyga drake

FLYGADRAKE_445Flyga drake handlar om Amir och Hassan, två oskiljbara vänner som växer upp i ett fredligt Afghanistan. När Sovjetunionen invaderar landet flyr Amir och hans familj till USA där han snabbt anpassar sig och skapar ett nytt liv. Men när Talibanerna många år senare tar makten i Afghanistan med sitt hårda styre, återvänder Amir till sitt hemland för att hjälpa sin gamle vän, vars son råkat i bekymmer. Han måste konfronteras med de mörka hemligheter som fortfarande förföljer honom och för att en sista gång försöka ställa saker till rätta. Filmen är baserad på en av vår tids mest hyllade romaner. En djupt rörande berättelse om vänskap, familj, förödande misstag och försonande kärlek!

Handledning till filmen hittar du här. Den tar upp ämnen som Afghanistans historia, bok till film, vänskap och stereotyper.

Filmen har åldersgräns 11 år, men fungerar bäst i skolan från år 8 och uppåt anser jag.

Bilder hämtade från http://www.sfi.se och flickr.com (courtesy of Karen Blaha)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s