HC Andersen

H.C. Andersen : H.C. Andersen/URDen fula ankungen – En anka ligger och ruvar sina ägg. De kläcks ett efter ett, men ett ägg tar längre tid att kläckas. När det till sist kläcks tumlar en stor och grå ankunge ut som inte alls ser ut som de andra. Ankmamman hoppas att den fula ankungen ska bli mindre och vackrare med tiden. Det blir han inte och de andra ankorna är elaka mot honom. Till slut flyr han över stängslet, ut i den stora världen. Där får han syn på stora vita fåglar som är de vackraste han någonsin sett. H. C. Andersens saga handlar om den mobbades revansch och längtan efter samhörighet och kärlen.

Programmet ingår i en serie radioprogram  med upplästa sagor av H.C. Andersen, t. ex. Den lilla flickan med svavelstickorna och Kejsarens nya kläder. Hör alla program här

Att lyssna på sagor är en underbar, berikande och avkopplande stund för dig och barnen!

Ett tips är att några av de tidigare inspelade sagorna går att höra även på spanska och romani chib/arli

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s