Hellsingar

Lennart Hellsing – ständigt aktuell och omtyckt av barn och vuxna. Nu kommer ett nytt radioprogram  – Hellsingar – ett radioprogram för små barn. Det kommer fler delar längre fram , men nu sänds de två första i serien som handlar om boken Ägget som är skriven av Lennart Hellsing.

Sixten och hans mamma Louise läser sin favoritbok. Den handlar om ett ägg som ligger på en strand och funderar på vad det ska bli när det blir stort. Kanske en säng eller en kaffepanna? Alla vill bli något även om man kanske inte vet exakt vad. Vi får vara med på Sixtens och hans mammas läsestund och kliva in i äggets tankar och funderingar tillsammans med dem.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s