Antikens Rom

Colosseum_in_Rome,_Italy_-_April_2007Antikens Rom – en av de mest intressanta platser och tider genom historien? Rom var ett världsvälde och ett modernt samhälle Under nästan 1000 år så dominerades västvärlden av det mäktiga romarriket. En tid som var fylld av drama och intriger. Än idag fängslas vi av livet i den antika metropolen Rom. Här fanns höghus, vägar, badhus, gladiatorspel, makttörstiga diktatorer, politiska maktspel – samtidigt som Sverige lämnade bronsåldern. Det var ett enormt rike, från Portugal i väster till Irak i öster och från England i norr till Egypten i söder. Inom Imperiet bodde en fjärdedel av världens befolkning. Vardagslivet och det politiska livet var på en hög nivå. Juridiken, den romerska rätten styrde samhället. I vardagen fanns bekvämligheter, rika familjer kunde till och med ha vattentoalett. Bakom imperiet stod en stor armé som var oövervinnlig. Filmen gör en spännande och faktafylld resa genom antikens romarrike. I dramatiserade scener får vi se vardagslivet för över 2000 år sedan.

Hitta handledning till filmen här

Ur Lgr11 , det centrala innehållet för ämnet historia i år 7-9:

Antiken, dess utmärkande drag som epok och dess betydelse för vår egen tid.

Några historiska begrepp, till exempel antiken, mellankrigstiden, efterkrigstiden och kalla kriget samt olika syn på deras betydelser.

Se gärna även den nya filmen om dagens Rom. Läs mer i blogginlägget om Italien här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s