Aktuella nyheter på flera språk

Det finns en samling radionyhetsprogram att använda i sin språkundervisning! Programmen finns på engelska, tyska, spanska och franska. Och de har äntligen börjat sina sändningar för den är terminen. Det kommer ett nytt avsnitt varannan vecka. Till varje program finns ett programmanus och ett arbetsblad med uppgifter.

Skärmavbild 2015-09-14 kl. 11.13.36Newsreel  – pejlar läget på nyhetsfronten i den engelskspråkiga världen, och presenterar aktuella nyhetshändelser på lätt engelska. Det kan handla om vad som helst; politik, sport, musik. Målgrupp: år 7-9

Newsreel Easy  – pejlar läget på nyhetsfronten i den engelskspråkiga världen. Nyheterna presenteras på lätt engelska anpassad för år 4-6. Newsreel Easy kollar in det som intresserar den unga målgruppen; brännheta frågor, sport, film, kändisar och musik.

Missa inte URs inspirationssajt – Utforska den engelskspråkiga världen för Engelska i undervisningen för år 7-9

Skärmavbild 2015-09-14 kl. 11.12.35Nachrichten auf Deutsch – Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Vår reporter i Köln presenterar en skön mix av aktualiteter, enkelt formulerade och i lugnt och behagligt tempo för alla som vill lära sig tyska. Målgrupp: gymnasiet

Nachrichten auf Deutsch leicht – Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Programmet är en förenklad version av Nachrichten auf Deutsch; samma innehåll men kortare och på ytterligare förenklat språk. Målgrupp: år 7-9

Missa inte URs inspirationssajt om- Tyska – skapa språklust med nyheter och fiktion – målgruppen är främst år 7-9.

Skärmavbild 2015-09-14 kl. 11.12.59Nouvelles en français – Korta nyheter producerade på plats i Paris. Varje program innehåller 3-5 aktuella nyheter på medelsvår franska och berör såväl politik, sociala frågor som kultur och nöjen. Målgrupp: gymnasiet

Nouvelles en français facile Korta nyheter på enkel franska producerade på plats i Paris. Serien är en förenklad version av Nouvelles en français; samma innehåll men kortare och på ytterligare förenklat språk. Målgrupp: år 7-9

Missa inte URs inspirationssajt om – Franska – skapa språklust med nyheter och fiktion – målgruppen är främst år 7-9.

Skärmavbild 2015-09-14 kl. 11.12.14Qué pasa? – Nyheter från den spanskspråkiga världen på medelsvår spanska. Vår reporter i södra Spanien presenterar en skön mix av sport, politik, kultur och samhälle. Målgrupp: gymnasiet

Qué pasa? fácil – Nyheter från den spanskspråkiga världen på lätt spanska i ett långsamt tempo. Programmet är en förenklad version av Qué pasa; samma innehåll men kortare och på ytterligare förenklat språk. Målgrupp: år 7-9

Missa inte URs inspirationssajt om- Spanska – skapa språklust med nyheter och fiktion – målgruppen är främst år 7-9.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s