Trust

Still-from-David-Schwimme-007Trust – en film som tar upp vad som kan hända med unga på nätet. Ämnet lyfts inte för att avskräcka utan mer för att påminna de unga att vara försiktiga med vilka uppgifter man lämnar ut om sig själv på nätet och för att påminna vuxna om att försöka vara närvarande i de ungas nätaktiviteter och engagera sig på samma sätt som man gör för deras andra fritidsaktiviteter!

Annie är 14 år och har träffat Charlie online. De är lika gamla, båda spelar volleyboll och han är den första kille som förstår henne. Hon berättar inget om honom för sina föräldrar, inte heller när han erkänner att han är lite äldre än han sagt. Mot bättre vetande bestämmer sig Annie för att träffa honom i en närliggande galleria – ett möte som fullständigt kommer att riva upp tillvaron för hela Annies familj. Trust är ett omskakande och aktuellt drama om nätets mörkaste vrår. David Schwimmer (Vänner) regisserar med säker hand stjärnor som Clive Owen och Catherine Keener, men Liana Liberato gör i rollen som 14-åriga Annie en av årets mest imponerande debuter.

loggaKolla gärna in Surfalugnt för att lära dig mer om hur du som vuxen kan stötta barn och unga på nätet.

2 kommentarer

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s