Historiedepartementet

pfagaj1hlsubwfpztkf3Historiedepartementet är ett nytt spännande radioprogram om historia för år 4-6.

Anna och Johan har det svårt med historia i skolan. Därför tvingas de tillbringa sommarlovet på Historiedepartementet, där en mycket sträng minister är chef. Barnen skickas tillbaka i tiden med hjälp av en historieteleportör, men apparaten fungerar inte riktigt som den ska. De fastnar i 1500-talet. Anna och Johan får uppleva en spännande och dramatisk resa i Sveriges historia där de lär känna Vasatidens och stormaktstidens regenter.

Serien som består av tio delar börjar med att de träffar Gustav Vasa och de reser genom historien fram till Karl XII. Varje avsnitt är ca 15 minuter långt och de kopplar till ämnena Svenska och Historia i Lgr11, både vad det gäller centralt innehåll och kunskapskraven. Mer om detta hittar du i handledningen för hela serien. T ex kan man lyssna efter ”historiska felaktigheter” som smugit sig in i varje program.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s