IT och digital pedagogik

Skärmavbild 2015-06-08 kl. 11.11.56IT och digital pedagogik är en serie föreläsningar, för dig som pedagog eller skolledare, från konferensen ”It och digital pedagogik i skolan” som handlar om hur kommuner och skolor arbetar med den digitala förflyttningen.

Hur påverkar den digitala tekniken med nätbaserade tjänster skolan? Hur gör man för att en tekniksatsning inte enbart stannar vid inköpet av de nya produkterna utan istället leder till ett mervärde i lärandet och undervisningen? Konferensen hölls den 10-11 mars 2015 i Ingenjörshuset i Stockholm. Arrangör: Talentum events.

Exempel på ämnen att välja från:

  • Molnet, juridiken och elevers integritet
  • Bortom en dator per elev
  • Lärare i en ny digital tid
  • Den uppgraderade rektorns roll
  • Med smarttelefonen i handen
  • En digital skolvardag
  • Rätt metod och material i matten
  • Erfarenheter av flippat klassrum
  • Digital verktyg i NO
  • Samtal om digitala verktyg och arbetssätt

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s