Franska traditioner och tyska egenheter

Skärmavbild 2015-05-11 kl. 10.35.16Les fêtes en France – Frankrikes långa och färgstarka historia har gett fransmännen många skäl att fira. I den franska almanackan hittar vi religiösa helger, påminnelser om politiska revolutioner och spår av urgamla hedniska riter, spridda över hela året. Den här filmen utforskar fem av de mest betydande helg- och festdagarna: påsken, trettondagshelgen, första april, nationaldagen och julhelgen.

Filmen betonar vikten av att känna till landets kultur när man lär sig dess språk – och gör det möjligt för oss att känna igen våra egna traditioner när vi får se det sociala samspelet i olika sammanhang. Filmens talspråk är franska, med möjlighet att visa undertext på franska eller svenska. Passar från år 7.

Filmens kapitel:

 • Introduction
 • La Fête Des Rois
 • Le Poisson d’Avril
 • Pâques
 • La Fête Nationale
 • Noël
 • Conclusion

En handledning med frågor hittar du här

Skärmavbild 2015-05-11 kl. 10.35.42Typisch Deutsch – Vad är typiskt tyskt? Joey och Fero ska tävla i vem som kan mest om Tyskland och tyskarna. De befinner sig på det största vetenskap- och teknikmuseet i världen – Deutsches Museum i München. De får kuvert med olika frågor i och de ska svara på frågorna antingen själva, genom att fråga museibesökare eller i sista hand få en ledtråd. Som tittare dras man in direkt och vill gärna vara med och svara på frågorna.

Med stereotypiska fördomar om tyskt beteende samt riktig statistik om Tyskland och tyskarna är detta ett humoristiskt och fartfyllt program att se på under tyskalektionen. Filmen finns med tyskt tal samt med svensk eller tysk text. Passar från ca år 9.

Filmens kapitel:

 • Kunskapstest om Tyskland (00:00)
 • Fråga 1: Kanslern och X-strålar (06:08)
 • Fråga 2: Flygmaskiner och reformationen (08:50)
 • Fråga 3: Datorn och livsmedelslagen (12:13)
 • Fråga 4: Motorer och rymden (18:34)
 • Fråga 5: Telefonen och dynamon (30:20)

En handledning med uppgifter, talmanus, frågor m.m hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s