Une chanson – un artist

Une chanson - un artiste : Papaoutai/UREtt radioprogram på franska som passar nivå B1. Une chanson – un artist.

Vi hör berättelsen bakom tre franskspråkiga hitlåtar. Vad handlar egentligen dunderhiten Poupée de cire, poupée de son om – låten som vann den Eurovision song contest för Luxemburg 1965? Vad vill Stromae säga med sin låt Papaoutai? Och vilket politiskt budskap går att hitta i rapartisten Diam’s låt La boulette? Musiken spänner från 60-talspop till hiphop. Lyssna på berättelsen om låten, hör vad franska ungdomar tänker om den idag och få nya kunskaper om både det franska språket och kulturen.

Till varje program finns ett programmanus som även innehåller lämpliga glosor.

Kortfilmsklubben : Tout le monde dit je t'aime/URMissa inte att det finns många kortfilmer på franska som också passar i undervisningen, exempelvis Tout le monde dit je t’aime, som handlar om Marion. Hon har fått ett sms från killen hon varit ihop med i tio dagar. ”Jag älskar dig” står det, och nu vet hon inte riktigt hur hon ska svara. Hennes kompis Joséphine är skeptisk, mycket skeptisk. Hur ska man veta om han verkligen menar det han skriver?

Det finns arbetsmaterial till filmen också. (på både franska och franska)

Hitta fler kortfilmer på franska här (drygt 50 filmer)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s