Kick it

Kickit7Kick it – En film om fotboll, vänskap och kärlek – allt som gör livet värt att leva?

Anja är tretton år och älskar fotboll men stöter på motstånd när hon vill spela med killarna. I alla fall från Jonas som inte verkar tycka att tjejer ska ägna sig åt fotboll överhuvudtaget. Eller är det bara som han säger för att få hennes uppmärksamhet? Men Anja ger inte upp utan fortsätter att träna med humöret på topp.

Hela livet förändras när hon drabbas av leukemi, men fast besluten att bli frisk tränar hon på sjukhuset för att vara i form till årets stora fotbollsturnering. När det är dags för turnering är hon alldeles för sjuk för att vara med. Men Jonas har en överraskning.

Kick it är en norsk film som är en nyinspelning av en holländsk förlaga. Bygger på en verklig händelse.

Filmen passar från ca 10 år och uppåt  och leder till diskussion om vänskap, döden och sorgearbete.

En filmhandledning hittar du här

Kanske vill du i samband med filmen även använda UR-programmet berättarministeriets avsnitt Min bästis är död. En radiodokumentär där vi får följa Tyras reflektioner om hennes döda kompis Nora.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s