Lejonhjärtat

Leijonasydan_800cLejonhjärtat är en finsk spelfilm som handlar om Teppo som möter och förälskar sig i den vackra, blonda Sari. Men detta är ingen vanlig kärlekshistoria. Teppo är en central figur i en nynazistisk grupp och när han möter Saris son får han en stor överraskning. Saris son heter Rhamadhani och han är svart. Naturligtvis blir detta ett enormt dilemma för Teppo. Å ena sidan har han en passionerad kärleksaffär med en underbar kvinna, och en chans att uppfylla drömmar om föräldraskap och familj, å den andra sidan har han en stark övertygelse baserad på diskriminering, okunskap och hat. När Sari blir gravid beslutar Teppo att göra sitt bästa för att sluta fred med Rhamadhani. Men när Teppos bror och hans gamla nazistiska grupp visar sitt tydliga missnöje, är han tvungen att ta ställning. Det är ett enkelt val mellan kärlek eller hat.

I sin längtan efter kärlek och familj ställs Teppo inför ett val som tvingar honom göra upp med sina fördomar och vänner. Det här dramat rör sig kring kärlek och brännande, allvarliga teman som rasism och ultranationalism.

Passar från ca åk 8 och uppåt.

http://www.youtube.com/watch?v=C3FXr17zwqA

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s