Franska för nybörjare

IMG_1837_PyramidefilmsFranska för nybörjare – Under ett år har Julie Bertuccelli följt en grupp elever i åldrarna 11 till 15 år, som nyligen anlänt till Frankrike och går i förberedelseklass för att lära sig franska. De kommer från många olika länder – Irland, Serbien, Brasilien, Tunisien, Kina och Senegal – och de har kommit av många olika skäl. Vi får ta del av samtal, konflikter och glädjeämnen hos en skara tonåringar som alla bär på en önskan om att förändra sina liv.

Filmen kan vara intressant både för den som själv kommer eller har kommit som nyanländ till Sverige, för att kanske känna igen sig i något. Man kan också se den med en klass för att ge en förståelse för hur det kan vara att komma som nyanländ, till den som inte själv upplevt det. Man kan diskutera fördomar… Vad kan vi lära oss av andra kulturer?  Vad är intressant för dem som kommer till Sverige att få veta om Sverige och vårt skolsystem? Eller prata om dokumentär film som uttrycksform – visar den verkligheten eller ej?

Filmhandledning hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s