En italiensk familj på gränsen till sammanbrott

Mine Vaganti 1En italiensk familj på gränsen till sammanbrott är en bitterljuv dramatisk komedi om en familj som äger en pastafabrik i Apulien i Italien.

Familjens äldre garde skulle inte önska annat än att deras två söner skall ta över familjeföretaget, gifta sig, skaffa barn och se till att Cantones efternamn bevarar sin glans i generationer. Men vad familjen vill och vad sönerna vill är två helt olika saker…

Filmen är på italienska med svensk text och kan med fördel användas i språkundervisningen för dem som läser italienska. Man kan även diskutera t.ex. föräldrar som överför sina egna drömmar och förväntningar på sina barn. Görs i olika grad i olika kulturer? Är det vanligt även i Sverige?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s