Människan och moralen

Skärmavbild 2015-04-07 kl. 14.51.12Människan och moralen är en aktuell film i tider av diskussioner om bl.a. tiggeriet i Sverige, flygplanskapare, satiriska teckningar mm, där åsikt ställs mot varandra och man slänger sig med begrepp som oetiskt och omoraliskt!

Vad är egentligen rätt och fel när det kommer till våra val här i livet? Moralen handlar om just det, konsten att sila mellan rätt och orätt. men vad är det som egentligen styr våra val? Och var går gränsen för vad som är rätt och inte rätt? Kan vi komma överens om det?

Människan och moralen är en film om svåra moraliska dilemman som vi alla stöter på i dagens samhälle och den öppnar upp till diskussion om vad som är rätt och fel när det kommer till våra handlingar. Den problematiserar även stora samhälleliga dilemman så som vårt konsumerande av miljögifter och om den moraliska rätten eller ickerätten att äta kött.

Det finns även en handledning till filmen, den hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s