Schweiz – ett land i Europa

mountains-215222_640Vi har flera filmer om länder i Europa. En av de senare filmerna är en film om Schweiz. Filmen tar upp övergripande om historia, kultur, klimat ,näringsliv och språk. Om nationalsymbolen Wilhelm Tell, om tillverkning av både klockor och schweizerost. Besök i olika städer, vattendrag och Alperna Kolla även in andra aktuella filmer, exempelvis om länderna Spanien, Storbritannien, Ryssland och Kosovo. Förhoppningen är att dessa filmer kan vara en källa för elverna utifrån syftet för ämnet Geografi i Lgr11:

Genom geografiundervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla kunskaper om, och kunna göra jämförelser mellan, olika platser, regioner och levnadsvillkor.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s