Småkryp

Sm-kryp - version 2Småkryp är filmen om några snälla svartmyror finner en ovärderlig skatt bland picnic-rester i skogen – en hel ask med sockerbitar! En nyckelpiga kommer till deras hjälp under den strapatsrika färden till stacken. Hack i häl är ett gäng fientliga rödmyror, som försöker lägga beslag på sockerbitarna.
Filmen Småkryp bygger på den mycket populära TV-serien med samma namn och är en lågmäld men samtidigt storslagen skildring av insekternas hemliga och dramatiska värld. Handlingen förs skickligt fram utan repliker och det finns mycket att ta lärdom av i myrornas strävsamma kamp – och annat att ta avstånd från. Småkryp är en smart film som har något att ge alla åldrar.

Småkryp kan leda till många fina samtal med barnen om t.ex. hur man gör film, vilka möjligheter det finns med filmskapande eller kampen mellan gott och ont.

Nu kan du se filmen som strömmande i Mediakatalogen! En fin handledning hittar du här

Här kan ni se en trailer:

Vidare tips: Kolla på filmen om Djurkoll: Myror  och jämför den tecknade filmen med verklighetens myror och nyckelpigor.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s