Planeten vi tog över

Planeten vi tog över – en serie i tre delar om hur vi människor har förändrat vår planet.

Del 1 – En plats att leva handlar om hur vi gjort om vår planets yta för att klara vår befolkningsökning. År 1970 fanns det tre och en halv miljard människor i världen. Nu finns det sju miljarder. Från världens högsta byggnad Burj Khalifa i Dubai, till avloppssystemet i Mexico City – två av världens mest omfattande byggkonstruktioner.

Del 2 – Vi rör på oss handlar om hur vi har slagit rekord i expansionen av vägbyggen, transporter, flyg- och spårtrafik. Detta har totalt förändrat hur vi förflyttar och bosätter oss. Vi får bland annat se hur man försöker förflytta en borrigg större än Buckingham Palace.

Del 3 – Mat. eld och vatten handlar om hur häpnadsväckande verkstads-, gruv- och jordbruksprojekt har drivit längre och djupare in i vår planet för att kunna försörja vår ständigt ökande befolkning. Byggandet av planetens största akvedukt och världens största växthus är båda exempel på hur vi försöker lösa framtida konsekvenser av överbefolkningen.

Handledningar finns till alla tre avsnitt. Se ett exempel här

Filmen kopplar till det centrala innehållet för ämnet Geografi år7-9 i Lgr11:

  • Var olika varor och tjänster produceras och konsumeras samt hur varor transporteras. Hur människors försörjning och handelsmönster har förändrats över tid.
  • Hur jordens befolkning är fördelad över jord- klotet samt orsaker till och konsekvenser av den ojämna befolkningsfördelningen. Migration och urbanisering och orsaker till och konsekvenser av detta.
  • Intressekonflikter om naturresurser, till exempel om tillgång till vatten och mark.
  • Samband mellan fattigdom, ohälsa och faktorer som befolkningstäthet, klimat och naturresurser.

Du kan hitta en trailer för filmerna här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s