Växternas livscykel

maxresdefault-6Nu är våren på gång och jag tror ni är många pedagoger som kommer ha olika teman kring vår och växter. Det finns en fin film om växternas livscykel som jag tycker att ni ska se med de yngre eleverna.

Hur ser en växts liv ut? Skiljer det sig så mycket från en människas, egentligen? Filmen förklarar vad en livscykel är och hur växternas livscykel ser ut.  Vi lär oss till exempel om frön, groning, plantor och om hur länge olika växter lever.

Det finns en handledning som tar upp de ord man behöver känna till ur filmen och förslag på arbetsuppgifter i samband med en visning. Hitta handledningen här

Filmen kopplar till det centrala innehållet för Biologi år 1-3 i Lgr11 –

Djurs och växters livscykler och anpassningar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s