Ren och fräsch

Ren_och_fraschRen och Fräsch är ett program för år 1-3 om att hålla kroppen och tänderna rena och fräscha.

Anton bor tillsammans med sin mamma. Hon tycker väldigt mycket om sin son. Men ibland händer det att hon tjatar på Anton om tandborstning och att duscha. Då brukar Anton driva lite med henne. Att känna sig fräsch och att lukta gott är en viktig del av livet. Inte bara för att hålla bakterier och sjukdomar borta utan även för andra människors skull. Det är inte roligt att gå omkring och vara smutsig och lukta illa. När vi rör på oss så svettas vi. Då kan det vara skönt att duscha, tvätta håret och tvåla in kroppen. Och för att undvika hål i tänderna så ska man borsta tänderna minst två gånger per dag. Men även kosten är viktig för att kroppen och tänderna ska må bra. I filmen gör vi ett besök hos tandläkaren, vi lär oss tvätta händerna och borsta tänderna. Hur gör man när man duschar? Behöver man tvåla in hela kroppen varje gång och ska man använda schampo och balsam? Det är några frågor som filmen ger svar på. Filmen är uppbygd i två tydliga kapitel. Kroppen och tänderna.

Hitta en handledning här med ord att förklara och frågor till filmen.

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Biologi år 1-3:

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla betydelsen av mat, sömn, hygien, motion och sociala relationer för att må bra.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s