Sanningen om Gunnar och Molly

Skärmavbild 2015-03-05 kl. 11.51.05Sanningen enligt Gunnar och Molly är tre korta berättelser för barn. Tv-serien är animerad med text att följa med i, så man kan titta, lyssna och läsa samtidigt. Berättare: Sverrir Gudnason.

Man ska alltid säga sanningen till sin bästa kompis. Det har Gunnar och Molly lovat varandra. Men det är inte alltid så lätt. Till exempel om man har längtat i hela sitt liv efter ett fluffigt litet djur… och ens bästa vän råkar få kattungar? Och man bara råkar säga ja på frågan om man får ta emot en liten en.

Sanningen om Gunnar och Molly – en ”read-a-long” är en del i URs lässatsning, liksom programmen Livet i Bokstavslandet, Bästa Bokstaven, Lässugen, Meka med ABC och Det Magiska Biblioteket.

Om ni inte har elevinlogg i Mediakatalogen till de yngsta barnen, kan ni hitta en bra sammanställning för barnen, av alla program som erbjuds i satsningen, här: www.ur.se/ABC

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s